Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Pierwsze zarządzenie premiera Donalda Tuska. Wiemy czego dotyczy
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 13.12.2023 22:58

Pierwsze zarządzenie premiera Donalda Tuska. Wiemy czego dotyczy

donald tusk
Wojciech Olkusnik/East News

W Monitorze Polski pojawiła się informacja o pierwszym zarządzeniu nowo zaprzysiężonego premiera. Donald Tusk powołał Międzyresortowy Zespół do sprawy przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego

Donald Tusk spełnia obietnicę wyborczą

Jedną z kluczowych zapowiedzi Donalda Tuska wygłaszanej w czasie kampanii wyborczej było przywrócenie praworządności w Polsce.

Jak przypomina Wirtualna Polska, po „roboczym” spotkaniu z przyszłymi członkami rządu premier podkreślił, że na przywrócenie praworządności jest już konkretny plan. Do tego celu przeznaczony został konkretny zespół, który miał już w tym czasie pracować nad ważnym zadaniem. Kluczową rolę miał w tym procesie odgrywać nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Szczegóły nie zostały jednak podane bo, jak stwierdził Tusk, „plan na tym etapie wymaga dyskrecji”.

Księża wyjawili smutną prawdę o prowadzeniu kolędy. Padły mocne słowa

Pierwsze zarządzenie premiera zostało już opublikowane w Monitorze Polskim

W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej już w środę zostało opublikowane pierwsze rozporządzenie nowego Prezesa Rady Ministrów. Tworzy ono Międzyresortowy Zespół do spraw przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Jak tłumaczył minister sprawiedliwości Adam Bodnar, zdaniem zespołu będzie „koordynacja działań w ramach rządu”.

Międzyresortowy zespół zajmie się przywracaniem praworządności

Jak czytamy w zarządzeniu, do zadań zespołu będzie należeć m.in.: identyfikacja obszarów i analiza zagadnień, określenie propozycji, monitorowanie, oraz opiniowanie działań, związanych z przywracaniem praworządności i porządku konstytucyjnego.

– Te działania są istotne, ponieważ musimy mieć wspólne oddziaływanie i podejście zwłaszcza do rekomendacji unijnych, do orzecznictwa trybunału w Luksemburgu, trybunału w Strasburgu i odpowiednio przedstawiać nasze stanowiska – podkreślił Bodnar.

W zespole znajdą się przede wszystkim: przewodniczący – minister sprawiedliwości lub wyznaczony przez niego sekretarz stanu lub podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz przedstawiciele. Ich skład ma być z kolei złożony z osób w randze sekretarza stanu lub podsekretarza stanu: "ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, ministra właściwego do spraw zagranicznych, ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego”.

Pierwszego sprawozdania z prac zespołu należy spodziewać się w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Źródło: wp.pl, Monitor Polski.