Wiadomosci.Goniec.pl > Polityka > Sąd Najwyższy zdecydował. Jest orzeczenie ws. ważności wyborów parlamentarnych
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 11.01.2024 15:11

Sąd Najwyższy zdecydował. Jest orzeczenie ws. ważności wyborów parlamentarnych

wybory parlamentarne
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała w czwartek 11 stycznia orzeczenie ws. ważności październikowych wyborów do Sejmu i do Senatu. SN stwierdził ważność wyborów przeprowadzonych 15 października 2023 roku.

Jest decyzja Sądu Najwyższego. Wybory 15 października ważne

Posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN ws. ważności wyborów parlamentarnych z 15 października zakończyło się w czwartek 11 stycznia ok. godz. 12:15. Odbyło się w pełnym składzie. Podczas trwających obrad sędzia Paweł Wojciechowski przedstawił szczegółowe sprawozdanie Państwowej Komisji Wyborczej które, jak zaznaczył, "zawiera informacje o ich prawidłowym przebiegu oraz o nielicznych przypadkach naruszeń prawa wyborczego".

- Z treści tego sprawozdania wynika, że co do zasady obwodowe komisje wyborcze poprawnie dokonały ustalenia wyników głosowania i sporządziły protokoły głosowania - przekazał sędzia i przypomniał, że PKW nie stwierdziła naruszeń, które w jej ocenie miały wpływ na wynik wyborów. Sąd Najwyższy stwierdził ważność głosowania z 15 października 2023 roku.

Uchwałę w tej sprawie Sąd Najwyższy zobowiązany jest wydać nie później, niż w 90 dniu po dniu wyborów, na jawnym posiedzeniu z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW.

Oświadczenie prezydenta ws. zatrzymania Kamińskiego i Wąsika. "Jestem głęboko wstrząśnięty"

Protesty wyborcze bez wpływu na wynik

Po październikowych wyborach parlamentarnych łącznie zarejestrowano 1177 spraw wywołanych wniesionymi protestami przeciwko ważności wyborów. Sędzia Wojciechowski, w odniesieniu do 14 protestów wyraził opinię o zasadności zarzutów. Uznał, że pozostają one bez wpływu na wynik wyborczy. Z kolei w odniesieniu do 11 innych protestów uznano bezzasadność zarzutów, a w dwóch innych sprawach postępowanie umorzono. - Pozostałe protesty pozostawiono bez dalszego biegu z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych - wskazał sędzia.

Podczas trwającego posiedzenia, o uznanie ważności wyborów wniósł przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, a także zastępca Prokuratora Generalnego prok. Robert Hernand.

- Chociażby ta liczba złożonych protestów, choć wyższa niż w poprzednich wyborach, to jednak przy olbrzymiej frekwencji liczba protestów wyborczych w stosunku do liczby oddanych głosów, to są setne promila osób uczestniczących w wyborach, a większość protestów pozostawiono bez rozpatrzenia, uznano za zasadne znikomą ilość - mówił Marciniak.

ZOBACZ: Wybory 2023. Zagraniczne media piszą o Polsce. "Jeszcze Europa nie zginęła!"

Wybory parlamentarne z 15 października. Tak rozłożyły się głosy

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023, prezentują się następująco:

  • Prawo i Sprawiedliwość  35,38 proc.
  • Koalicja Obywatelska 30,70 proc.
  • Trzecia Droga  14,40 proc.
  • Nowa Lewica 8,61 proc.
  • Konfederacja  7,16 proc.
  • Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. 

W związku z wynikami głosowania poszczególne partie mogą liczyć na taki rozkład mandatów w Sejmie: 

  • PiS - 194,
  • KO - 157,
  • Trzecia Droga - 65,
  • Lewica - 26,
  • Konfederacja - 18.

Źródło: Goniec.pl/PAP